İADE VE DEĞİŞİM ŞARTLARI
Siparişimdeki ürünleri değiştirebilir miyim?


Kullanılmamış ve kutusu/ambalajı zarar görmemiş, etiketi kopartılmamış ürünleri size ulaştığı günü takiben 30 gün içerisinde değiştirebilirsiniz.
Hijyen kuralları gereği mayo/bikini, iç çamaşırı gibi ürünlerin iade ve değişimi yapılmamaktadır.

Siparişimdeki ürünleri başka bir ürünle değiştirebilir miyim?

Siparişinizi verdikten sonra siparişinizdeki ürünü/ürünleri beğenmediyseniz ya da başka bir sorun olduysa, 0232 239 11 11 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşarak, istediğiniz diğer ürünleri müşteri temsilcimize söyleyerek değiştirebilirsiniz.


Siparişimdeki ürünlerde beden değişimi yapabilir miyim?

Beden değişimi yapmak için; siparişi oluşturduktan sonra 0232 239 11 11 numaralı çağrı merkezimizi arayarak, satın aldığınız ilgili ürünlerin değişimi için müşteri temsilcimizle irtibata geçebilirsiniz.

+ Değişim için ürünleri hangi kargo firmasıyla göndereceğim?

Değişim işlemlerinde, ilk değişiminizde kargo bedeli ödemeyeceğinizden anlaşmalı olduğumuz kargo firması MNG Kargo ile ‘karşı ödemeli’ olarak gönderim yapabilirsiniz.
Anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo dışında başka bir kargo firmasıyla ‘karşı ödemeli’ olarak göndereceğiniz ürünler kabul edilmeyecektir.

+ Hangi durumlarda iade ve değişim işlemi yapamam?

Almış olduğunuz ürünlerin size teslim edilmesinden 14 gün sonra iade işlemi yapılamaz. Değişim işlemi için bu süre 30 gündür.
Siparişinizdeki ürünlerin etiketi kopmuş, orijinal ambalaj veya kutusuna zarar gelmiş ise iade ve/veya değişim işlemi yapılamaz.
İade etmek istediğiniz ürünler tarafınızdan kullanıldıysa iade ve/veya değişim işlemi yapılamaz. ( Üzerine koku sinmiş, üzerinde leke olan, herhangi bir kısmı yırtılmış ürünler )

Değişim işlemi için kargo bedeli ödeyecek miyim?

Siparişinizdeki ürün/ürünler için yapacağınız değişim işlemlerinde, ilk değişim işleminiz için kargo bedeli ödemezsiniz. Bu yüzden, siparişinizdeki birden fazla üründe değişim yapacak olursanız, bu ürünleri tek seferde ‘karşı ödemeli’ olarak gönderebilirsiniz.


+ Değişim için ürünleri hangi adrese göndereceğim?

Değişim işleminiz için ürünleri fatura adresimize gönderebilirsiniz: 

İKİMİZE ALDIM ELEKTRONİK TİCARET VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
MTK Sitesi 5746/5 Sok. No: 23/2
Bornova/İZMİR


+ Ürün gönderirken nelere dikkat etmeliyim?

İade/değişim işlemleri için gönderdiğiniz ürün ayakkabıysa, kutusunun zarar görmemesi çok önemlidir. Gönderim sırasında kargo firması çalışanları tarafından üzerine herhangi bir bantlama, yapıştırma, yazma/boyama/karalama yapılmaması için kutuyu bir poşete koyarak kargo firmasına teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ürün için oluşturduğunuz iade/değişim talebiniz onaylanmayacak, göndermiş olduğunuz ürün size tekrardan yönlendirilecektir.

+ Ürünün faturasını göndermek zorunda mıyım?

Ürünü gönderirken size ürün paketinin içinde gelen 2 adet fatura nüshasını göndermeniz gerekmektedir. Eğer faturanızı kaybettiyseniz çağrı merkezimizle görüşerek paketi göndermeden önce haber vermeniz gerekmektedir. 


İade


Siparişimi iade edebilir miyim?

Kullanılmamış ve kutusu/ambalajı zarar görmemiş, etiketi kopartılmamış ürünleri size ulaştığı günü takiben 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
Hijyen kuralları gereği mayo/bikini, iç çamaşırı gibi ürünlerin iade ve değişimi yapılmamaktadır.


Siparişimi nasıl iade edebilirim?

İade işlemleriniz için 0232 239 11 11 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ön kayıt oluşturabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sizlere konu hakkında yardımcı olacaklardır.

+ İade ürünleri hangi adrese göndereceğim?

İade işleminiz için ürünleri, fatura adresimize gönderebilirsiniz: 

İKİMİZE ALDIM ELEKTRONİK TİCARET VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Meriç Mah. 5746/5 Sok. No: 23/2
Bornova/İZMİR


İade ödemesi ne kadar sürede gerçekleşir?

İade için göndermiş olduğunuz ürünler elimize ulaşınca temel kontrolleri yapılır ve oluşturmuş olduğunuz talep yanıtlanır. İade talebiniz sistem üzerinden onaylandıktan sonraki iş günü içerisinde ücret iadesi gerçekleşir.
Ücret iadesi için vermiş olduğunuz banka bilgilerindeki herhangi bir yanlışlıktan firmamız sorumlu değildir.
Hatalı banka bilgilerinin düzeltilmesinden sonra, ücret iadesi iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

+ Kapıda Ödeme/Havale seçeneği ile yaptığım alışverişteki ürünleri nasıl iade edebilirim?

İade işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayıp, sipariş kodunuzu söyleyerek iade etmek istediğiniz ürünlerinizi bildirmeniz, iade işlemlerinin çok daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.
Ödemenizi kapıda ödeme ile gerçekleştiğinden, iade edilecek tutarın tarafınıza ödenmesi için banka hesap bilgilerini müşteri temsilcimize iletmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler aşağıdaki gibidir;

Hesabın ait olduğu banka adı
Hesap sahibinin adı
IBAN numarası


*Yukarıdaki bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde söylenmesi gerekmektedir.
İade talebi oluştururken, ürünü göndermiş olduğunuz kargo firmasını ve gönderiye ait takip numarasını sisteme girmeniz gerekmektedir.

Ürününüz firmamıza ulaştığında ilgili kontroller yapılır ve talebiniz yanıtlanır.

+ ‘’Kapıda Ödeme hizmet bedeli’’ tutarı tarafıma iade edilecek mi?

ikimizealdım.com olarak Kapıda Ödeme hizmet bedeli almamaktayız.

+ İade için ürünleri hangi kargo firmasıyla göndereceğim?

İade edeceğiniz ürünleri, anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.


İade işlemi için kargo bedeli ödeyecek miyim?

İade işlemlerinde kargo bedeli tarafımızca karşılanır. Anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo ile iade siparişinizi gönderebilirsiniz.

İade yerine başka bir ürünle değişim yapabilir miyim?

Siparişinizdeki ürünü/ürünleri beğenmediyseniz, iade etmek yerine web sitemizdeki herhangi bir markaya ait herhangi bir başka ürünle değişim yapabilirsiniz. Bu işlem için çağrı merkezimizdeki müşteri temsilcilerimizle görüşmeniz gerekmektedir.

İade yerine beden değişimi yapabilir miyim?

Beden değişimi yapmak için; çağrı merkezimizdeki müşteri temsilcilerimizle görüşmeniz gerekmektedir.


+ Hangi durumlarda iade ve değişim işlemi yapamam?

Almış olduğunuz ürünlerin size teslim edilmesinden 14 gün sonra iade işlemi yapılamaz. Değişim işlemi için bu süre 30 gündür.
Siparişinizdeki ürünlerin etiketi kopmuş, orijinal ambalaj veya kutusuna zarar gelmiş ise iade ve değişim işlemi yapılamaz.
İade etmek istediğiniz ürünler tarafınızdan kullanıldıysa iade işlemi yapılamaz. ( Üzerine koku sinmiş, üzerinde leke olan, herhangi bir kısmı yırtılmış ürünler )

+ Ürün gönderirken nelere dikkat etmeliyim?

Gönderim sırasında kargo firması çalışanları tarafından üzerine herhangi bir bantlama, yapıştırma, yazma/boyama/karalama yapılmaması için kutuyu bir poşete koyarak kargo firmasına teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ürün için oluşturduğunuz iade/değişim talebiniz onaylanmayacak, göndermiş olduğunuz ürün size tekrardan yönlendirilecektir.

+ Ürünün faturasını göndermek zorunda mıyım?

 

Ürünü gönderirken size ürün paketinin içinde gelen 2 adet fatura nüshasını göndermeniz gerekmektedir. Eğer faturanızı kaybettiyseniz çağrı merkezimizle görüşerek paketi göndermeden önce haber vermeniz iade ve değişim işlemlerini hızlandıracaktır.